En samling Trip Trap miniature huse, design af Bent Maltha.
Samlingen indeholder 12 dele, herunder følgende huse:
Sletterhage Fyr, Helgernæs - model nr. 36
Sindal Gamle Posthus, 1911 - model nr. 34
Drachmanns Hus - Skagen - model nr. 16
Fiskepakhuse, Skagen - model nr. 13
Vesterbyhus, Skagen - model nr. 14
Knipleskole, Nørre Sejerslev - model nr. 31
Hjelmstald, hjørne - model nr. 29
Hjelmstald, 4-fag - model nr. 22
Hjelmstald, 5-fag - model nr. 23
Hjelmstald, 3-fag - model nr. 21
Højde: 8-19 cm.
Længde: 4,5- 22 cm.
Originale kasser medfølger til størstedelen af husene.
Mindre alders- og brugsslitage, herunder enkelte overfladeridser og mærker.
Højde: 8-19 cm.
Længde: 4,5- 22 cm.