GEORG MARSCHALL. Efterårets sølandskab.

318894. GEORG MARSCHALL. Efterårets sølandskab.

Georg Marshal (18.08.1871 Wittstock - 26.01.1956 Feuchtwangen); i denne grund med et sølandskab, der er typisk i sin virkning omkring 1920, sandsynligvis i Berlin og Brandenburg-regionen. Motivet viser beskueren en sø i forgrunden og leger derefter med reflektionerne af den tilgroede natur på vandoverfladen. Signeret nederst til højre, mål ca. 92x100 cm.

Rimelig stand, men med striber og buler nederst i midten, maling restaureret - synligt ved tænding af lyset.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 3.572