DESK med essay, Anders Brissander, Filipstad, 1905.
318655. DESK med essay, Anders Brissander, Filipstad, 1905.
Med intarsia. Todelt. Ingen nøgle til skabe og midterste skuffe, kun til de fire mindre skuffer.
Højde 138 cm, bredde 100 cm, dybde 62 cm.
Ahornskuffe under midterskuffen.
Stort slid, revner, finérslitage, en liste mangler.