317164. SKAB, Japan, Meiji, slutningen af det 19. århundrede.
Krone og hylder kan monteres. Undersektion med to låger, fire udtræksskuffer og en løs hylde på indersiden. På fire buede ben. Beslag i messing. Indretning med motiver af figurscener, landskaber, dyreliv og drage på Fuji(?). Indretning delvist i relief.
Længde 91 cm.
Bredde 43,5 cm.
Højde ca 211 cm.
Brugsslitage, stødmærker, skader/revner, reparationer, nogle dele af aflastningen er beskadiget/mangler.
Længde 91 cm.
Bredde 43,5 cm.
Højde ca 211 cm.