RØJELSESBRÆNDER, Kina, Qing-dynastiet, 19 århundrede.

316620. RØJELSESBRÆNDER, Kina, Qing-dynastiet, 19 århundrede.

Stort røgelsebrænder, på 3 ben med klofødder, udragende håndtag med ringe, begge sider delvist gennembrudt dragerelief, højt låg med mascarons og ringhåndtag kronet af plastdrage og føniks, indvendigt i bunden indskåret dekoration med drager, 4-karakterer mærke på låg og bund, Kina, Qing-dynastiet, 19 århundrede H x B ca. 31,5 x 33 cm.

minimalt stødt.

Få foretaget en gratis vurdering!

minimalt stødt.

Kunst & Auktionshaus Walter Ginhart
Adresse

Steinmetzpl. 2-3
83684 Tegernsee
Tyskland

Placering
Ginhart
Antal besøg: 1.407