BARTOLOMÉ ESTEBAN MURILLO. EFTER. Santa Rosa de Lima.
3165888. BARTOLOMÉ ESTEBAN MURILLO. EFTER. Santa Rosa de Lima.
Olie på lærred
Kopi med variationer af originalen bevaret før 2015 i en privat samling i Madrid. Referencebibliografi: Enrique Valdivieso, „Murillo: catalog raisonné de painting“, Madrid, 2010, s. 199, nr. 304.
125,5x98 cm.
Skader, pletter og tårer. Lærred foldet på bagsiden. Gammel restaurering og efterbehandling. Ældret lak. Forgyldt træramme, med gallerier af xylofager og skader.
Olie på lærred
125,5x98 cm.