Ferieikon, i midten Kristi nedstigning til helvede og opstandelse indrammet af 12 helligdagsskildringer med scener fra Marias og Kristi liv, på hver side 3 helgener, tempera/træ, på forsiden på etiketten num. 736, Rusland, 18./19. århundrede H x B ca. 35,5 x 25 cm.
gammelt restaureret, enkelte ridser og små defekter.