ICON, Rusland, Kristi opstandelse, 18./19. århundrede.

316345. ICON, Rusland, Kristi opstandelse, 18./19. århundrede.

Ferieikon, i midten Kristi nedstigning til helvede og opstandelse indrammet af 12 helligdagsskildringer med scener fra Marias og Kristi liv, på hver side 3 helgener, tempera/træ, på forsiden på etiketten num. 736, Rusland, 18./19. århundrede H x B ca. 35,5 x 25 cm.

gammelt restaureret, enkelte ridser og små defekter.

Få foretaget en gratis vurdering!

Kunst & Auktionshaus Walter Ginhart
Adresse

Steinmetzpl. 2-3
83684 Tegernsee
Tyskland

Placering
Ginhart
Antal besøg: 1.278