Proveniens: Carl Frans Gabriel von Haartman, F 1819 8/12, d 1888 1/5. Livlæge for kejserinde Maria og kejser Alexander II, hemmelige råd etc. Pyotr Baskakov (1883 - 1908).
Forgyldt indvendig.
Består af en spand med foldehåndtag og seks kopper. Alle på fire rektangulære fødder og med indgraverede dekorationer.
Skovl, total højde inkl. håndtag ca 28 cm.
Bæger, højde ca 7,5 cm.
Forgyldt indvendig.
Bæger, højde ca 7,5 cm.