VODKA SÆT, sølv, Pyotr Baskakov, Moskva, Rusland, vægt ca 1105 gram.

316204. VODKA SÆT, sølv, Pyotr Baskakov, Moskva, Rusland, vægt ca 1105 gram.

Proveniens: Carl Frans Gabriel von Haartman, F 1819 8/12, d 1888 1/5. Livlæge for kejserinde Maria og kejser Alexander II, hemmelige råd etc. Pyotr Baskakov (1883 - 1908).
Forgyldt indvendig.
Består af en spand med foldehåndtag og seks kopper. Alle på fire rektangulære fødder og med indgraverede dekorationer.
Skovl, total højde inkl. håndtag ca 28 cm.
Bæger, højde ca 7,5 cm.

Brugsslitage, pletter/mindre belægning.

Få foretaget en gratis vurdering!

Forgyldt indvendig.
Bæger, højde ca 7,5 cm.

Gästriklands Auktionskammare
Antal besøg: 3.747