315939. BØRNESTOL, rokokostil, guldlakeret, 1900-tallet.
Fast polstret ryg og sæde. Påklædte armlæn. Udskåret indretning.
Sædehøjde 34 cm.
Brugsslitage, skader, malingafskalning, polstring med pletter, røde bånd limet på polstring, senere ompolstret, skal limes.