KARIN PARROW. Olie på lærred, signeret.

3154543. KARIN PARROW. Olie på lærred, signeret.

Motiv med hustage.
Billeddimensioner 48 x 36

Karin Parrow (født Taube) var den yngste søster i en skare på 12, hvor Evert og Märta Taube er andre kunstneriske familiemedlemmer. Parrow studerede hos Bjurström såvel som i Paris i anden halvdel af det 20. århundrede. Vi ser både et pastaagtigt ostemaleri, mens malingen påføres tyndt i andre værker. Der er ofte en strålende farve, der står i kontrast til kedelige eller lyse toner i motivet. For nylig er Parrow i stigende grad blevet inkluderet i den centrale gruppe af Göteborg-farvestorer.

Almindelig Overfladeslitage.

Kunstner/designer

Karin Parrow (1900–1984)

Tema

Gothenburg Painting

Få foretaget en gratis vurdering!

Motiv med hustage.
Billeddimensioner 48 x 36

Almindelig Overfladeslitage.

Kunstner/designer

Karin Parrow (1900–1984)

Tema

Gothenburg Painting

Antal besøg: 840