VICTOR H. W. QVISTORFF (1883-1953). Maleri, skib på kajen, olie på pap, dateret 1935.
312237. VICTOR H. W. QVISTORFF (1883-1953). Maleri, skib på kajen, olie på pap, dateret 1935.
Signeret og dateret nederst til venstre. Dansk marinemaler og skibsportrættegner. Udstillinger i hans levetid i New York, Paris og London. Er nu repræsenteret i europæiske og oversøiske samlinger, værker af ham er blandt andet i den norske kongefamilies besiddelse.
Mål: 24,2x31,6cm/ 18x25,4cm.
Mål: 24,2x31,6cm/ 18x25,4cm.