VICTOR H. W. QVISTORFF (1883-1953). Maleri, skib på kajen, olie på pap, dateret 1933.
312236. VICTOR H. W. QVISTORFF (1883-1953). Maleri, skib på kajen, olie på pap, dateret 1933.
Signeret og dateret nederst til højre. Dansk marinemaler og skibsportrættegner. Udstillinger i hans levetid i New York, Paris og London. Er nu repræsenteret i europæiske og oversøiske samlinger, værker af ham er blandt andet i den norske kongefamilies besiddelse.
Mål: 31,7x41cm/ 23x32,5cm.
Mål: 31,7x41cm/ 23x32,5cm.