KAMINUHR AUF PODEST. Blomsterpige på en naturalistisk base, blomster og ranker.
311923. KAMINUHR AUF PODEST. Blomsterpige på en naturalistisk base, blomster og ranker.
Skulpturelt kaminur lavet af sprøjtestøbt zink med forgyldning, dateret til omkring 1880 - 1900. Verso modelnummer 3126, gongslag. Uret er almindeligt, men funktionen er ikke testet. mål ca. Ur B 32 x H 27 x D 13,5 Piedestal B 35 x D 16 x H 6.
Små tegn på alder. Glaslåg mangler, baglukning er ikke tilgængelig.