310168. POUL KJAERHOLM. Bord, model PK-61, fremstillet af Fritz Hansen.
Bord med fod i fødevarebørstet fjederstål og firkantet plade i glat sort skifer, designet i 1956, mærket Fritz Hansen 1956, mål: 80x80 cm, højde 34 cm.
Brugsslitage i form af mindre ridser og ubetydelige jack på den ene kant, diskens overflade med pletter.