3100847. BESLAG TYPE BORDUR. ØSTRIG, 1700-tallet.
Signeret på maskinen Johan Weisse. Time og kvarter slår på to klokker. Vinge udstødning.
Æske i eboniseret træ og forgyldt med fint guld. Rigt graveret guldmetalskive.
Kalender, månefaser og pendul eller såkaldt "falsk pendul". Stilhedsvælger for natten.
61x27,5x17,5 cm.
61x27,5x17,5 cm.