DIVERSE KERAMIK, 24 stk., formentlig Gefle, første halvdel af det 20. århundrede.
310029. DIVERSE KERAMIK, 24 stk., formentlig Gefle, første halvdel af det 20. århundrede.
Største mål (plader) diameter 20 cm.
3 vægvaser.
5 tekopper med tilhørende underkopper, 9 stk.
2 mindre bladformede fade.
5 plader, mærket Gefle.
Brugsslitage, snavs, 1 vægvase med revne, endnu en vægvase med bagsiden poleret af fabrikken, fade og kopper med slid, Kantstødt og revner, tallerkener med ridser.
3 vægvaser.
2 mindre bladformede fade.
5 plader, mærket Gefle.