DIVERSE KERAMIK, Gefle, 8 dele, første halvdel af det 20. århundrede.
310012. DIVERSE KERAMIK, Gefle, 8 dele, første halvdel af det 20. århundrede.
(9 dele inklusive låg).
1 vase mærket GV, højde 20,5 cm.
2 større skåle, blomsterformet mærket CW, den anden mærket 2F.
Et par lysestager.
1 bladformet lågkasse, mærket Q(?), 2 mindre skåle.
Brugsslitage, snavs, stearinlysrester, 1 lysestage med revne/ Kantstødt, GV vase med Kantstødt (evt. fra fabriksproduktion), blomsterformet vase ridset, 1 lille skål med reparation/revne, 1 større skål med kalkaflejringer.
(9 dele inklusive låg).
Et par lysestager.