SOVEVÆRSMØBLER, 11 dele, kolonistil, 20. århundrede.

309706. SOVEVÆRSMØBLER, 11 dele, kolonistil, 20. århundrede.

Et par natborde, højde 59 cm.
Skrivebord, længde 91,5, bredde 63, højde 106,5 cm.
Kommode, længde 74,5, bredde 51, højde 87,5 cm.
Spejl med hylde, totalmål 74,5 x 53,5 cm.
Sidebord, topmål 48,5 x 55,5 cm, højde 75,5 cm.
Hylde, længde 60,5, bredde 23,5, højde 98,5 cm.
3 stole, sædehøjde 47, ryghøjde 89,5 cm.
1 hjørnestol, sædehøjde 48, ryghøjde 86,5 cm.

Proveniens: Købt i 1930 på auktion på Sofiedals herregård ved Mackmyra, har siden været i familiens eje.

Brugsslitage, skader opstår, opbevaringsbord og hylde vakkelvorne.

Få foretaget en gratis vurdering!

Et par natborde, højde 59 cm.

Gästriklands Auktionskammare
Antal besøg: 2.077