3085964. GOTTFRID KALLSTENIUS. "Sommeraften på en skærgårdsø".
Olie på lærred, 191 x 236,51 cm. Signeret og dateret G. Kallstenius 24.
LITTERATUR Nævnt i 1924 i kunstnerens værkliste som "Sommeraften på en skærgårdsø" Motivet er formentlig hentet fra en ø nær kunstnerens sommerhus uden for Källvik, muligvis Kalvö, Rågö eller Tättö. Bjergformationen i horisonten, der rager bag stammerne, kunne muligvis være Swalklinten, kendt for sine røde klipper.
Maleriet er Kallstenius' største kendte maleri ved siden af malerier beregnet til offentlige miljøer.
For spørgsmål og tilstandsrapport, kontakt venligst cecilia.berggren@auktionsverket.com.