GOTTFRID KALLSTENIUS. "Sommeraften på en skærgårdsø".

3085964. GOTTFRID KALLSTENIUS. "Sommeraften på en skærgårdsø".

Olie på lærred, 191 x 236,51 cm. Signeret og dateret G. Kallstenius 24.

LITTERATUR Nævnt i 1924 i kunstnerens værkliste som "Sommeraften på en skærgårdsø" Motivet er formentlig hentet fra en ø nær kunstnerens sommerhus uden for Källvik, muligvis Kalvö, Rågö eller Tättö. Bjergformationen i horisonten, der rager bag stammerne, kunne muligvis være Swalklinten, kendt for sine røde klipper.

Maleriet er Kallstenius' største kendte maleri ved siden af ​​malerier beregnet til offentlige miljøer.

For spørgsmål og tilstandsrapport, kontakt venligst cecilia.berggren@auktionsverket.com.

Kunstner/designer

Gottfrid Kallstenius (1861–1943)

Tema

Gottfrid Kallstenius - A Private Collection

Få foretaget en gratis vurdering!

Kunstner/designer

Tema

Adresse

Nybrogatan 32
114 39 Stockholm
Sverige

Placering
Nybrogatan 32
Antal besøg: 4.697