CHARLES & RAY EAMES. Kontordrejestol / lobbystol 'ES 104'.
3085646. CHARLES & RAY EAMES. Kontordrejestol / lobbystol 'ES 104'.
Charles & Ray Eames, kontor-drejestol / lobbystol 'ES 104', designet i 1960, 5-stjernet stel i forkromet aluminium, drejelig, betrukket med brunt læderbetræk, mål ca.: H. 86 cm, B. 68 cm, d. 54 cm.
Fremstår med alderssvarende slid og gnidninger, ridser i metal, enkelte kraftige ridser og gnidninger i læderet, læderet er steder skørt, hul i sædets læder, en knap mangler, grebsmekanismen er defekt / kan ikke justeres i højden.