PAUL KAUZMANN. Maleri, 'View into a Biedermeier Interior', 1942.

3071520. PAUL KAUZMANN. Maleri, 'View into a Biedermeier Interior', 1942.

Paul Kauzmann (1874-1951), maleri, 'View into a Biedermeier interiør', 1942, olie på lærred. Repræsentation af et Biedermeier-interiør, signeret og dateret nederst til højre, med en ældre repræsentation af en skovsti på bagsiden, 71x88cm (90x107cm).

Krak- og lakdannelse, let malingsafskrabning på siden og huller i lærredet til højre, ramme løs.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 681