SVANTE BANÉR, underskrevet dokument, 1625.

3065173. SVANTE BANÉR, underskrevet dokument, 1625.

BANÉR, SVANTE (1584-1628), oberstløjtnant ved Livfanan 1614, guvernør i Augdow 1615, hofmarskal 1619, lovmand i Värmland og Dal 1622, rådmand 1623, guvernør i Riga 1626.
Selvsigneret dokument, dateret Stockholm marts 1625, bestående af 5 linjer på papir, ca 95x165 mm. Fra Nils Germundsons samlinger (1927-2020).

Skåret, beskadiget i venstre del. Senere noter med blæk. været vægt.

Tema

Manuscripts

Få foretaget en gratis vurdering!

Tema

Manuscripts

Antal besøg: 491