ELEFANT. Filigran udskæring af ben, meget detaljeret.
306306. ELEFANT. Filigran udskæring af ben, meget detaljeret.
Fin knogleudskæring, dateret til begyndelsen af det 20. århundrede. Repræsentation af en portly, buttet elefant med lange stødtænder. mål ca. 9 x 5,5 x 4,5 cm.
Ubeskadiget. En mørk plet på stammen, patineret. 1 stødtænd limet i bunden. God stand.