3061669. INGE SCHIÖLER. Pastel, signeret og dateret 1961.
Sommerlandskab.
Billedmål: 36,5 x 44,5 cm.
Proviniens Inge Schiölers familie.
Inge Schiöler blev født i Strömstad, som også var stedet, hvor han vendte tilbage senere i livet, og mange motiver er derfra. Han studerede på Valand fra 1926 til 1928 og havde sin første soloudstilling på det svensk-franske kunstgalleri i Stockholm i 1932. Han led af psykisk sygdom og blev plejet næsten 30 år på St.. Jörgens Sygehus. Han malede i perioder i løbet af denne tid, og da han blev trykt i 60'erne, er koloritten blevet ødelagt, og vi ser stærke farver bevæge sig i hurtige penselstrøg på lærredet.
Sommerlandskab.
Billedmål: 36,5 x 44,5 cm.