GRÜNDERZEIT/ HISTORISMUS. Blomsterudskåret stel med glas, mørk valnød patina.
306006. GRÜNDERZEIT/ HISTORISMUS. Blomsterudskåret stel med glas, mørk valnød patina.
Ramme dekoreret med blomster og blade med kroning i form af et våbenskjold, sandsynligvis bejdset mørk valnød, omkring 1890. Bevaret træpanel på bagsiden. Passepartout vedhæftet, glasindsats sandsynligvis moderne. mål ca. 38 x 48 cm, billedudsnit ca. 23x26 cm.