ART DECO. USA eller Frankrig. Kvinde med jagthund.
304794. ART DECO. USA eller Frankrig. Kvinde med jagthund.
Stor gruppe af figurer; kvindens hoved af skåret plastik monteret på kryselefantisk vis. Repræsentation af en vild jagt af kvinde og hund. Tempoet i satsen blev godt fanget af modelleren og formidlet gennem ansigtsudtryk og folder Materiale Metal / støbt zink bronzeret på en tofarvet marmor base, og på højre side, forgyldte metal applikationer. Datering omkring 1925 / 1930, mål ca. H 43,5 x B 72,5 x D 17,5 cm.
Figur let gnidet, base let stødt. Grøn marmorplade med revner i midten. God stand.