3044938. GOTTFRID KALLSTENIUS. september aften.
Olie på lærred 65,7 x 81,7 cm. Signeret G. Kallstenius.
Motiv fra Källvik. Fremstillet i 1904. En større udgave dateret 1904, 120 x 125 cm,. blev solgt på Norrköpings Auktionsverk den 22. november 2008, nr. 471.