3041879. GOTTFRID KALLSTENIUS. Tusmørkelandskab.
Olie på lærred, 54,2 x 66,5 cm. Signeret og dateret Kallstenius 1900.
I sommeren 1900 lejede familien Kallstenius en af fløjene på Sjöbergs palæ beliggende ved Edsviken uden for Stockholm ejet af baron Axel Leijonhufvud. Samme år var Kallstenius blevet medlem af Kunstakademiet. Motivet er sandsynligvis hentet fra Stockholms omgivelser.