GOTTFRID KALLSTENIUS. Rydboholms mølledæmning, Västergötland.

3036870. GOTTFRID KALLSTENIUS. Rydboholms mølledæmning, Västergötland.

Olie på lærred lagt på Panel 45,5 x 65,6 cm. Signeret G. Kallstenius Udført i september 1909. Forarbejder til et af to malerier i forskellig belysning bestilt af Claes Ericsson (f. 1877), bestyrer og direktør ved Rydboholm tekstilfabrik, Borås. Hans forfader, Sven Erikson (1801-1866), grundlagde tekstilindustrien i Rydboholm.

Kunstner/designer

Gottfrid Kallstenius (1861–1943)

Tema

Gottfrid Kallstenius - A Private Collection

Få foretaget en gratis vurdering!

Kunstner/designer

Tema

Antal besøg: 1.073