3036407. GOTTFRID KALLSTENIUS. Blommekviste.
Olie på lærred lagt på Panel, 56,5 x 42,5 cm. Signeret Kallstenius.
Opført på Borsö i Trosa skærgården, hvor Kallstenius og hans hustru Gerda, født Roosval og deres to børn tilbragte sommermånederne i 1895-96 efter deres hjemkomst til Sverige i 1894 fra et flerårigt ophold i udlandet i Frankrig og Italien. De lejede en hytte der af en fisker og småbonde på øen, "Borsö-Lina". Stilistisk er maleriet relateret til Kallstenius' dekorationer til Villa Lugnet i Saltsjöbaden tegnet i 1893 af Ferdinand Boberg for industrimanden Knut Tillberg (1860-1940) (se billede). I 1936 erhvervede Isaac Grünewald villaen.