Olie på lærred, 41,4 x 70,5 cm. Signeret og dateret G. Kallstenius 1899.
LITTERATUR S. Rosvall, Nogle af Gottfrid Kallstenius' malerier fra Gotland 1899, i Gotländsk Arkiv 1989, s. 236, billede 3 i farver, s. 234.
UDSTILLINGER Stockholm, Svensk Kunstnerforening, ottende udstilling 1900, 1900, nr. 84 "Sen aften ved havet (Klintehamn) Stockholm, Nordiska Bokhandeln, Gottfrid Kallstenius, 21. april-21. maj 1922, no. 5 "Klintehamn 1899" I sommeren 1899 lejede Kallstenius sammen med sin hustru og deres syvårige søn et hus i Klintehamn på Gotland, af den lokalt praktiserende læge Carl Wilhelm Herlitz. Ifølge nogle kilder opholdt den kendte kunsthistoriker Johnny Roosval (1869-1965), bror til Gerda Roosval-Kallstenius, sig samtidig i Klintehamn. Kallstenius udførte flere malerier i Kintehamn. Der begyndte han studierne til værket "Mesteren kommer", afsluttet kun flere år senere, som lokalbefolkningen var modeller for. På baggrund af en skitse lavet under dette ophold udførte han i 1900 sit berømte maleri "Moonlight Night. Motiv fra Klinte, Gotland" (Nationalmuseum NM 1551; lejlighedsvis deponeret på Gotlands Museum).