THEO CHAMPION. "Skoleferie". Skolebygning Düsseldorf-Niederkassel. Olie på panel, signeret og dateret.
303153. THEO CHAMPION. "Skoleferie". Skolebygning Düsseldorf-Niederkassel. Olie på panel, signeret og dateret.
Theo Champion (5. februar 1887 Düsseldorf - 1952 Zell ved Mosel); i dette parti et signeret oliemaleri på panel, dateret 1935, med en håndskrevet etiket på bagsiden, som oplyser om motivet. Der er også en henvisning til kunstudstillingen i Hannover i 1937 samt en samlingsetiket og inventarnummer i øverste højre hjørne. Attraktivt personale med talrige figurer i forskellige aktiviteter, udtryksfuld farvepalet. Yngre indramning ca. 69 x 59 cm, maleri 58,5 x 48,5 cm.