Art Nouveau, pâte-de-verre, glas i hvid, violet, grøn og brun, med morgenfruedekoration, signeret "G. ARGY-ROUSSEAU", formgivet 1920, bundstemplet 3340, højde 14,8 cm.
Janine Bloch-Dermant nr. 20.06, s. 182.