302282. MAD OG KAFFESERVICE, ca. 54 stykker porcelæn, Karlskrona, Uppsala Ekeby, første halvdel af det 20. århundrede.
1 kaffekande.
1 sokkeskål.
1 flødeskum.
7 kaffekopper med underkopper (+ en ekstra kop).
12 plader.
1 sauceskål.
8 hovedtallerkener.
12 dybe tallerkener.
6 flade plader.
5 serveringsfade/skåle.
Flertal bunde. Sukkerskålen mangler låg. De fleste dele med meget slidt indretning.