BORDPENDUL MED BAROMETER i sort sten og bronze, HE Holst, København, 18/1900-tallet.
302202. BORDPENDUL MED BAROMETER i sort sten og bronze, HE Holst, København, 18/1900-tallet.
Bordur i sort sten kronet i bronze af mand med skriveredskab Hvid emaljesk urskive med latinske tal Barometer med dansk skrift Højde med dekoration 65 cm Bredde 32 cm, dybde 16 cm Urskiver mærket HE Holst Copenhagen Pendel og nøgle medfølger Vægbeslag medfølger.
Brugsslitage. Ridser Krön løs fra montage Dækglas til bevægelse mangler.