TANZENDER ELEFANTENGOTT. Udskæringsben i form af Buddha/elefant.

300680. TANZENDER ELEFANTENGOTT. Udskæringsben i form af Buddha/elefant.

Knogleudskæring i form af en opretstående dansende elefant - Buddha i elefantform, indisk eller thailandsk type. Udskæring fra ét stykke, dateret til 2 Halvdelen af det 20. århundrede, præsenteret på træfod. Maksimale mål ca. 26,5x9x5,5 cm.

En del af kronen knækket, venstre stødtænd sandsynligvis også brækket.

Få foretaget en gratis vurdering!

HannoVerum
Antal besøg: 1.284