TANZENDER ELEFANTENGOTT. Udskæringsben i form af Buddha/elefant.
300680. TANZENDER ELEFANTENGOTT. Udskæringsben i form af Buddha/elefant.
Knogleudskæring i form af en opretstående dansende elefant - Buddha i elefantform, indisk eller thailandsk type. Udskæring fra ét stykke, dateret til 2 Halvdelen af det 20. århundrede, præsenteret på træfod. Maksimale mål ca. 26,5x9x5,5 cm.
En del af kronen knækket, venstre stødtænd sandsynligvis også brækket.