2995274. FRANKLIN MINT. "Karl den Stores sværd".
Franklin Mint, "The Sword of Charlemagne", tro gengivelse / replika på træpanel, klingen er lavet af hærdet stål, håndtaget er 24 karat forgyldt, mål ca.: i alt: 113 x 24 cm, sværd: 95 x 21 cm.
Aldersrelateret stand med brugsspor, delvise ridser, buler og hak i træet.