JOSEF FRANK. Lænestol, model 752 til Thonet. 1920'erne.

299278. JOSEF FRANK. Lænestol, model 752 til Thonet. 1920'erne.

Polstret polstret sæde. Lakket tilbage. Bukket træ af bøg. Bredde 65, sædehøjde 36 cm. Stemplet i stel under sæde.

Slitage, mærker, afskallet maling, revner i bøjet træ ved ben/sædesamlinger.

Kunstner/designer

Josef Frank (1885–1967)

Få foretaget en gratis vurdering!

Kunstner/designer

Josef Frank (1885–1967)

Antal besøg: 7.327