OL I STOCKHOLM I BILLEDER OG ORD, første halvdel af det 20. århundrede.
299246. OL I STOCKHOLM I BILLEDER OG ORD, første halvdel af det 20. århundrede.
Ufuldstændig.
Dele tilgængelige er del 4, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17.
Illustrationsværket Den Femte Olympiade, De Olympiske Lege i Stockholm i billeder og ord, 1912.
Brochure: Åbning af legene og cykelløbet.
Brochure: Marathon.
Brochure: del 1, Ancient and Modern Olympic Games, forside med illustration af Axel Törneman.
Brochure: del 2, Sverige før de olympiske lege.
Brochure: del 3, Stadion og indendørs tennis.
Indeholdt forskellige aviser: Idrottsbladet, Idrottsliv, avisen Rotbom, Strix, Folket i bild, Kasper, De Olympiske Lege i Antwerpen, 1920.
Brugsslitage, skader, dels omfattende skader, reparationer, ikke gennemgået.
Ufuldstændig.
Brochure: Marathon.