UNBEKANNTER KÜNSTLER. "Akropolis", olie på lærred, signeret "Merz W.".
297921. UNBEKANNTER KÜNSTLER. "Akropolis", olie på lærred, signeret "Merz W.".
Merz, W.,"Akropolis", signeret foran nederst til højre.
Dimensioner 84 x 111 cm (højde x bredde) Akropolis i Athen er nok den mest kendte repræsentant for byens fæstninger i det antikke Grækenland kendt som Akropolis.