297339. DAMEARMBÅND, platin med onyx, smaragd og diamanter, i alt ca 0,52 ct, Art Decó, 1920'erne. Vægt 23,6 g.
Længde 19 cm. Trapezslebet onyx, rektangulære facetslebne smaragder og gammelslebne diamanter. Bevægelse kan tages ud.
Brugsslitage. Ikke funktionstestet. En onyx og en smaragd mangler.