RUNDDECKELTRUHE, MINIATUR. Model af barok, jernbundet kiste med rundt låg.
297337. RUNDDECKELTRUHE, MINIATUR. Model af barok, jernbundet kiste med rundt låg.
model bryst; Miniature af en kiste med barokke jernbeslag og kuglefødder. Beslag, der omslutter siderne og på kroppen i form af en blomsterpind, dateret til 1. Midt i det 20. århundrede fungerer låsemekanismen. Ca. Mål: B 31 x D 21,5 x H 25 cm.
Sidehåndtag mangler sandsynligvis, skrueforbindelser er fastgjort.