2972027. BLOCK REVOLVER, Remington 36 Navy, 1862.
Længde ca 33 cm.
Tønde længde ca 18 cm.
Serienummer 23783.
Ottekantet, riflet løb, kaliber .36.
Fabriksforniklet.
Tromle mærket GG. Stempel mærket VI.
Arbejdsmekanisme, ser ud til at være i god stand, går i indgreb i alle positioner og udløser. Overfladeslitage på nikkelbelægning. Der er skrammer, ridser og mærker. Der ydes ingen funktionsgaranti.
Længde ca 33 cm.
Tønde længde ca 18 cm.
Serienummer 23783.
Fabriksforniklet.