CHRYSELEPHANTIN-FIGUR. Harlekin eller Pjerrot. Malet bronze på onyx base.

296383. CHRYSELEPHANTIN-FIGUR. Harlekin eller Pjerrot. Malet bronze på onyx base.

Lille bronzefigur, denne med koldt maling som Wienerbronzer, ansigtet af håndskåret knogle. Kærligt designet og arbejdet i detaljer. Ingen underskrift tilgængelig, dateret omkring 1920. total højde ca. 15,5 cm, bund 9 x 7,5 x 1,5.

Lidt løst monteret på foden, let gnidet, god stand. Basen minimalt stødt.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 1.436