ARMBÅND i forgyldt sølv besat med tre cabochonslebne ametyster, filigranarbejde.
296298. ARMBÅND i forgyldt sølv besat med tre cabochonslebne ametyster, filigranarbejde.
Armbånd i forgyldt sølv prydet med tre cabochonslebne ametyster (længde ca. 22 mm). Filigran værk.
Indvendigt mål (lukket) ca 17 cm.
Bredde 30 mm. Vægt 37 gram.
Filigran arbejde med skader.
Brugstilstand.
Låsen låser dårligt.
Ustemplet.
Bredde 30 mm. Vægt 37 gram.
Filigran arbejde med skader.
Brugstilstand.
Låsen låser dårligt.
Ustemplet.