ET 19. ÅRHUNDREDES AMERIKANSKE ROSENTRØDEFFEKT MANTELUR.
2952597. ET 19. ÅRHUNDREDES AMERIKANSKE ROSENTRØDEFFEKT MANTELUR.
Med en enkelt togbevægelse med en 14 cm skive med romertal, pendulet mærket 'RA'. Bagpladen mærket VCF med forgyldte stjerner mod en sort bund. Urkassen med en enkelt glasdør med halvsøjlemonteringer og påførte vinbladslister, alt sammen beklædt med tre drejede pilastre og centralt hunansigt, alt sammen på en spredt base. 53 cm høj 30 cm bred.
Sektion af list mangler foran under lågen, topdetaljerne løse, lette skrammer overalt. Ikke testet som fungerende.