Sæt KERAMIK, 6 dele, inklusive Signe Persson-Melin.

294448. Sæt KERAMIK, 6 dele, inklusive Signe Persson-Melin.

Vase, højde 8,5 cm, signeret IY, 2, Irma Yourstone, Yourstone Keramik.
Kande, højde 12,5 cm, stemplet med "spättan" og SP-M Signe Persson-Melin Karott "Terma", Gustavsberg, højde 12 cm. Stemplet Terma, Fameldfast, Sverige, 9.
Vase, højde 19 cm, Uppsala Ekeby, stemplet.
Vase "Primavera" Rörstrand. Gertrud Lønegren. Dekoration af blomster i relief. Højde 20 cm. Mærket "Primavera" Rörstrand Lönegren Håndmalet.
Vinterlanterne i porcelæn. Inger Persson. Rørdannelse. Højde 7,5 cm. Diameter 9,5 cm. Mærket Rörstrand Sverige. Original æske medfølger.
Miniature i form af blade. John Andersson Höganäs. Længde 4,5 cm. Mærket Höganäs JA.

Signe Persson-Melin med en lille brændende tåge Gulerod med afslag inde i munden Vase med en revne.
Vasen "Primavera" krakelerede.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 1.575