AFRIKANA. Totemmaske, stammemaske, udskåret i lyst træ.
293777. AFRIKANA. Totemmaske, stammemaske, udskåret i lyst træ.
Udhulet rygmaske med metalpåføringer omkring øjnene. Huller omkring den bagerste del, sandsynligvis en indikation af ufuldstændighed, dateret til det 20. århundrede, mål 21 x 14 x 6,5 cm.
Hak på venstre kind, stoffet ufuldstændigt, der mangler muligvis dele.