FERDINAND THOMAS. "Aftenvandring ved Mühlbach", olie på lærred, sign. og det "THOMAS 07".
292323. FERDINAND THOMAS. "Aftenvandring ved Mühlbach", olie på lærred, sign. og det "THOMAS 07".
"Aftenvandring på Mühlbach" Fernandinand Thomas (1858 Hasselfelde - 1921 Braunlage) - impressionistisk maleri præget af jugendstil - olie på lærred - båre - signeret og dateret "THOMAS (19)07" nederst til højre - uindrammet, mål: 42,2 x 60 7 cm (højde x bredde).
Afskrabning fra tidligere indramning nederst til venstre.