2919417. EN ENKELSTOL I CAROLEAN STIL.
den buede ryg med støbt kamskinne over en polstret læderryg malet med en krukke tulipaner, polstret lædersæde på cabrioleben forbundet med bårer, 50 cm x 40 cm x 116 cm høj.
Læder slidt og revnet. Rammen er strukturelt sund, men med nogle tab, skrammer, ridser, mærker og slitage svarende til alder og brug.